کشکول مهر
 
نانو تکنولوژي چيست؟
نانو تکنولوژي مطالعه ي ذرات در مقياس اتمي براي کنترل آنهاست.هدف اصلي اکثر تحقيقات نانو تکنولوژي شکل دهي ترکيبات جديد يا ايجاد تغييراتي در مواد موجود است.نانو تکنولوِژي در الکترونيک، زيست شناسي، ژنتيک، هوانوردي و حتي در مطالعات انرژي بکار برده مي شود.
چرا نانو؟
نانو کلمه اي يوناني به معني کوچک است و براي تعيين مقدار يک ميليارديم يا ده به توان منهاي 9 يک کميت استفاده مي شود.چون يک اتم تقريبا 10 نانومتر است.اين اصطلاح براي مطالعه ي عمومي روي ذرات اتمي و مولکولي به کار برده مي شود.
تفاوت بين نانو علم و نانو تکنولوژي چيست؟
نانو علم صرفا تحقيق است ولي نانو تکنولوژي کاربرد تحقيقات براي حل مسائل و ساخت مواد جديد است.
نانو تکنولوژي از کجا آمده است؟
براي اولين بار ريچارد فينمن برنده جايزه نوبل فيزيک پتانسيل نانو علم را در يک سخنراني تکان دهنده با نام " در پايين اتاق هاي زيادي وجود دارد " مطرح کرد.فينمن اصرار داشت که دانشمندان ساخت وسائلي را که بـراي کـار در مـقيـاس اتمـي لازم اسـت، شـروع کنـنـد . اين موضوع مسکوت ماند.تا اينکه "اريک درکسلر" دانشجوي تحصيلات تکميلي نداي فينمن را شنيد و يک قالب کاري براي مطالعه وسايلي که توانايي حرکت دادن اشياء مولکولي و مکان آنها را با دقت اتمي دارند،ايجاد کرد.که در سپتامبر 1981 در مقاله اي با نام " پروتئين راهي براي توليد انبوه مولکولي ايجاد مي کند " آن را ارائه داد.درکسلر آن را با کتابي به نام "موتورهاي خلقت " دنبال کرد و توسعه مفهوم نانوتکنولوژي را همانند يک کوشش علمي ادامه داد.اولين نشانه هاي ثبت شده از اين مفهوم نانو تکنولوژي تغيير مکان دادن اشياء مولکولي، در سال 1989 بود.
موقعي که دانشمندي در مرکز تحقيقات آلمادن IMB اتم هاي منفرد گزنون را روي صفحه نيکل حرکت داد تا نام IMB را روي سطح نيکل نقش کند.
کارهاي علمي انجام شده به وسيله ي نانو تکنولوژي
بيشترين کار علمي روي ايجاد تغييراتي در مواد شيميايي يا نقشه برداري از ترکيبات زيستي، مانند DNA سلول هاي سرطاني است.بعضي از اولين محصولات تجاري ، بهبود توليدات شيميايي کنوني با روش هاي پزشکي است.
منبع : مجله اطلاعات هفتگي شماره 3556 – 4 ارديبهشت 1392
 

[ دوشنبه هفدهم تیر 1392 ] [ 11:11 قبل از ظهر ] [ مهرداد خدارحمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

...فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه... *زمر 17 و 18 *
مهردادخدارحمی،شهریور1345-ایلام. معلم. واقعیت این است خودم بیش از دانش آموزان نیازمند یادگیری و آموزش هستم. تاچندسال پیش که سواد به معنی توانایی خواندن و نوشتن بود،اندک سوادی داشتم ولی با تعریف درست وامروزی سواد(توانایی ارتباط موفق با دیگران و تسلط به رایانه و زبان انگلیسی) بی سوادم.به تاریخ و ادبیات،خصوصا"ادبیات منظوم علاقه دارم و با ورزش بیگانه نیستم.سیاسی نیستم و در هیچ حزب و گروهی عضویت ندارم،ولی همچون اکثریت ملت سیاست زده ی ایران،رویداد های سیاسی را با کنجکاوی دنبال می کنم.به باور من سیاست در ایران بیش از حد پررنگ شده ودر گرداب احساسات،پنهان کاری، مصلحت اندیشی و تاحدودی عوام فریبی افتاده،در حالی که سیاست شفاف،توام با عقلانیت،خردمندی و اخلاق کارآمدتر و ماندگارتر است.با این تعریف، شخصیت،روش و منش سیاسی فرزند فاضل و با تقوای امام(ره)، سید محمد خاتمی را می پسندم .وبلاگم را برای تعامل و یادگیری ساختم،امیدوارم بتوانم آن را بخوبی اداره کرده و ادامه دهم.برداشت از مطالب این وبلاگ(البته اگر قابل باشند)با ذکر نشانی بلامانع است.از انتقاد(حتی اگر با شیوه ی نامناسب هم ابراز شود) استقبال می کنم و دوست دارم همه ی ما انتقاد کردن و انتقاد شنیدن را یاد بگیریم و آن را تقویت کنیم و با سعه ی صدر بیشتری با این مقوله که لازمه ی جامعه ی امروز ماست،برخورد کنیم.و دیگر...
این قدر کز تو دلی چند بود شاد،بس است
زندگانی به مراد همه کس،نتوان کرد

لینک های مفید
امکانات وب

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس